Wilhelm Dancă

Nihil sine Deo!
Omul este mai important decât templul

Am meditat astăzi, 13 noiembrie 2022, Evanghelia după Luca 21, 5-19. Am celebrat Euharistia împreună cu mulți credincioși în catedrala „Sf. Iosif” din București. Am insistat asupra unei ideii principale. Astfel, ca să nu fim surprinși de sfârșitul lumii, să punem în practică următoarele învățături.

Mai întâi să acordăm mai multă atenție omului și nu templului. Cu alte cuvinte, să ne străduim să interiorizăm cultul sau relația cu Dumnezeu. Să nu idolatrizăm templul și podoabele lui.

Apoi să nu ne fie teamă de persecuții, pentru că ele sunt nota distinctivă a Bisericii. Într-adevăr, Biserica adevărată este acolo unde creștinii sunt persecutați. În fine să trăim crizele comunitare sau personale în lumina Cuvântului lui Dumnezeu.

Întotdeauna o criză este apocaliptică, adică revelatoare. Revelează ceea ce suntem și cum suntem. De pildă, ucenicii în Evanghelia de astăzi sunt fricoși și egoiști. De asemenea, criza comportă o anumită ambiguitate și se pretează la interpretări. Isus ne avertizează că învățătorii falși vor veni să propună soluții rapide și imediate. Spune Domnul: „Nu vă luați după ei!”. În fine, criza trebuie traversată cu ochii îndreptați spre Domnul care vine. În viața noastră apar numeroase crize, de la cele existențiale, vocaționale, profesionale până la cele familiale sau sociale. Când traversăm o criză se declanșează în noi mecanisme de apărare. Pentru a atenua șocul crizei unii recurg la distracții, plăceri, sau la altfel de evadări. Dar problemele rămân. Ucenicul Domnului nu privește înfricoșat sau egoist în jos, mai ales când barca se scufundă, ci spre înălțimi. De acolo va veni Domnul Isus a doua oară să-i salveze pe toți oamenii.

Detalii în articolul postat mai jos.

  • 13 noiembrie 2022
Domnul Christos vine a doua oară Azi nu mâine

Domnul Christos vine a doua oară Azi nu mâine! Acesta a fost mesajul pe care l-am transmis credincioșilor din catedrala sf. Iosif din București prezenți la liturghia de la 12.15. Erau de față mulți tineri și oameni în vârstă, dar și copii mici și bebeluși. Unii dintre aceștia mici scânceau din când în când, foarte frumos, alții mai mărișori se plimbau țanțoși prin fața altarului. Atmosfera a fost caldă, pătrunsă de atenție și evlavie.

Am pornit de la Evanghelia zilei (Mc 13, 23-32), care a trezit ceva fiori și sentimente de spaimă. Într-adevăr, Cuvântul Domnului din această duminică se referă la cele ce se vor întâmpla la sfârșitul lumii. Soarele se va întuneca. Luna nu va mai străluci. Stelele vor cădea de pe cer. Puterile cerului se vor cutremura. Fiul Omului va veni pe nori cu putere mare și glorie. Îngerii îi vor aduna pe toți aleșii Domnului de la capătul pământului până la capătul cerului.

Dincolo de imaginile ce descriu catastrofele cosmice de la sfârșitul lumii se întrevede apropierea iminentă a venirii Domnului ca Judecător. Această apropiere este urgentă și invită la disponibilitate pe orice om. Semnele care vestesc a doua venire a Domnului sunt la îndemâna oricui vrea să le vadă. Totul este fragil și trecător. Nu putem să calculăm și să planificăm nimic. Nici Fiul Omului nu știe când va avea loc sfârșitul lumii. Mesajul este simplu și puternic. Fiți gata mereu! Fața acestei lumi trece!

Disponibilitatea celor aleși nu înseamnă dezangajare și lipsă de interes pentru viața prezentă. Dimpotrivă. Faptul că au fost aleși de Dumnezeu se manifestă în orizontul unor acțiuni marcate de generozitate, bunătate și atenție față de cei nevoiași. Prin cei aleși Domnul Christos vrea să ajungă să fie cunoscut de toți oamenii.

Cei aleși de Dumnezeu – botezul este un semn al alegerii – au nevoie de discernământ și curaj pentru a rezista la mitul „actualității”. Mode și curente ideologice finanțate și impuse cu forța propun căi alternative de „facere” și „refacere” a omului. Domnul Christos ne arată măsura omului desăvârșit, iar Cuvântul său, care nu trece, rămâne reper pentru „facerea” și „refacerea” omului.

Mai multe detalii găsiți în predica postată mai jos.

  • 18 noiembrie 2018