Prieteni, La jumătatea lunii octombrie 2024 am fost invitat de acad. Mircea Dumitru la un dialog academic pentru TVR Cultural. Am acceptat invitația cu bucurie. Am vorbit despre mai multe lucruri.
Primul dintre ele a fost despre raportul credinței cu rațiunea. Această temă a fost obiectul unui curs pe care l-am susținut la Facultatea de Teologie Catolică din București în ultimii ani.
Alt lucru despre care am vorbit a fost întâlnirea mea cu Mircea Eliade și rolul lui în formarea mea filosofică și teologică. Am povestit despre teza mea doctorat dedicată sacrului la Mircea Eliade. Am vorbit puțin și despre Ioan Petru Culianu, despre felul lui de a aborda sacralitatea și experiența religioasă.
Un alt lucru a fost despre experiența mea vaticană. Am vorbit despre Papii pe care i-am întâlnit personal: Ioan Paul II și Benedict al XVI. Dar și despre Papa Francisc pe care urmează să-l întâlnesc. Sper.
În final am prezentat pe scurt opera mea filosofică și teologică. Am vorbit despre cărțile mele de autor și de editor sau coordonator. În total am publicat 19 cărți de autor, am editat 10 volume și am publicat peste 260 de articole. Am atins în dialogul nostru și alegerea mea recentă în Comitetul Director al Federației Internaționale a Societăților de Filosofie (FISP). În calitate de membru al acestui comitet am misiunea să particip activ la pregătirea și organizarea Congresului Mondial de Filosofie de la Tokoyo, Japonia, din 2028. Vă invit pe toți să veniți la acest congres, dacă puteți.
Dar, până atunci, deschideți linkul de mai jos, și aflați mai multe lucruri despre dialogul meu cu acad. Mircea Dumitru. Nu veți regreta.
- 9 noiembrie 2024
- Dancă Wilhelm
- 0 Comentarii
Recent am fost invitat de Marian Voicu la TVR 1 să vorbim despre cum putem ieși din vertijul Răului. Nu știu dacă trebuie să spun, dar contextul dialogului era conflictul ruso-ucrainean. Vorbirea a avut loc pe 2 martie 2023.
Dialogul are două părți. În prima parte am arătat cum am ieșit eu, când eram adolescent, tânăr, din vertijul Răului Comunist. Am subliniat aici rolul educației religioase în familie și, în general, rolul culturii bune. De ce? Pentru că există și o subcultură de succes, a fost în trecut cu direcție unică, există și astăzi cu vârf și îndesat. În partea a doua am atins provocările Răului cu care se confruntă vecinii noștri ucraineni.
În discuția noastră am atins câteva dimensiuni ale Răului, cum ar fi cel fizic, moral și metafizic. NU am intrat în detalii. Recunosc că nu era ora cea mai potrivită pentru asemenea abordări. Totuși, am încercat să fim pe fază și să transmitem o rază de speranță.
Concluzia implicită a dialogului este aceasta: „Nimic fără Dumnezeu!”
Sau, în latină, „Nihil sine Deo!”
Mai multe detalii găsiți în articolul postat mai jos.
- 9 martie 2023
- Dancă Wilhelm
- 0 Comentarii

